kivizsgalas-sportoloknak_pic1

Kivizsgálás sportolóknak, de nem csak profi sportolóknak

Mit takar a kivizsgálás sportolóknak fogalma?

Határozottan állíthatjuk azt, hogy a sport az egészséges élet elengedhetetlen része, nem véletlen, hogy a kivizsgálás sportolóknak már az alapoktól kötelező. Sok különböző sport típus közül tudunk választani, hogyha el akarunk kezdeni valamilyen edzésformát akár csak hobbiból, akár azért, hogy megerősödjünk vagy karban tartsuk a testünket. Az úszás, labdasportok, küzdősportok vagy esetleg az edzőtermek különböző gépei, mind jó választásnak bizonyulhatnak akkor, ha el akarunk kezdeni edzeni.
Már régen, az ókorban az olimpiák kezdetének idején is a tapasztalatokon alapuló megfigyelések szerint készültek a sportolók jó teljesítményét hozni, hogy a lehető legjobban tudjanak teljesíteni és kihozzák magukból a maximumot. Ez mindig is nagyon fontos volt az emberiség életében az, hogy az emberek a lehető legjobb teljesítményt tudják nyújtani, főleg, ha versenyre került a sor.
A tudományok fejlődése maga után vonta a sporttudományok fejlődését is, így a 19. század végétől sorra jelentek meg a sporttal kapcsolatos kutatási eredmények, mint például a sportdiagnosztikai is, mely alapján felmerülhet a kivizsgálás sportolóknak az edzéseikhez és a teljesítményük fokozásához.

kivizsgalas-sportoloknak_pic2

Miért fontos a kivizsgálás sportolóknak?

Ha figyelni akarjuk, mi hogyan változik a szervezetünkben, továbbá lehetőséget akarunk adni önmagunk határozottan megismeréséhez és a sportolási fejlődésünk ellenőrzéséhez, a sportolóknak szóló kivizsgálás és egy szakember véleményének kikérése teljes mértékben elengedhetetlen.
Bármilyen sportot is válasszon magának az ember, érdemes folyamatosan megfigyelnie saját magát a teste egészsége és persze a jó eredményei eléréséhez. Ebben egy olyan kivizsgálás segít a sportolóknak, amit sport diagnosztikának is nevezhetünk. A sport egy meghatározott célú tevékenység, a mindennapoktól eltérő és különböző környezetben, akár edzőteremben, akár egy pályán, akár az iskolai tornateremben. A sport célja a testedzés, versenyzés, a szórakozás, egy vágyott eredmény elérése, a képességeink folyamatos fejlesztése. A kitűzött cél határozza meg a sport jellegét, a sportoló, továbbá bizonyos esetekben a csapat képességei és bátorsága mellett. 
Amennyiben valakit a sport jobban érdekel annál, mint hogy a tv előtt ülve sportközvetítéseket és meccseket nézzen, vagy épp az olimpiát figyelje, saját maga is kiválaszthat egy számára tetsző testmozgást akár csoportosan, akár pedig egyénileg kezdve is.

A kivizsgálás sportolóknak hogyan épül be az edzésekbe?

A tudományos és orvosi kivizsgálás sportolóknak meglehetősen fontos a jó és egészséges eredmények eléréséhez. A sportolók vizsgálata során a megfelelő tudományos háttér felhasználása elengedhetetlen a minél jobb teljesítmény elérése érdekében, akár versenysportról, akár szabadidősportról legyen is szó. Napjainkban ugyanis egyre nagyobb szerepet kapnak az objektív számadatok, amikor egy-egy sportoló teljesítményét vizsgálják a szakemberek. A pályán mutatott játék mellett a fizikai és állapotfelmérés során is kitűnnek olyan információk, melyek segítségével komplex kép alakul ki az adott sportolóról. 
Mindez kifejezetten hasznos, ugyanis a sportdiagnosztikai vizsgálatok és mérések eredményei alapján eldönthető, hogy megfelelő minőségű és mennyiségű munka, megfelelő körülmények és edzésterv mellett megtörtént-e vagy pedig milyen változtatásokat szükséges meghozni ennek érdekében a további fejlődés és sportolás ideje alatt.
Sokszor találkozhatunk olyan hobbi és amatőr sportolókkal, akik valamiért azt érzik megrekedtek egy szinten és nem tudnak továbblépni, de ha megismerik magukat egy „adatrendszer” segítségével, s látják maguk előtt azt, amit eddig korábban csak éreztek, akkor befolyásolhatja őket abban, hogyan haladjanak tovább, tudatosan is. 

kivizsgalas-sportoloknak_pic3

Miért jó sportolni, és mit nyújt a kivizsgálás sportolóknak és magánembereknek?

A sportolásnak több jó okai is van. Például az egyik ilyen, kifejezetten az, hogy csinosít és izmosít. Mondhatjuk azt is, hogy ez az első ok, amiért az ember általában már beleépíti mindennapjaiba a rendszeres testmozgást. A sportolás ráadásul fitten is tart. Ez igazán hasznos, mert amikor fel kell mászni a tizedik emeletre egy bevásárlás vagy hosszú munkanap után, és nincs működő lift, akkor bizony az edzett ember könnyedebben és hamarabb ér fel. Ha sportolunk, akkor nem lesz megerőltető a mozgás.

A sport ráadásul növeli az önbizalmunkat is. Ha már mások is észreveszik rajtunk, hogy itt-ott eltűnt néhány plusz kiló, feszesebb a karunk és izmosodik a hasunk, akkor bizony könnyebben elégedettek lehetünk magunkkal. Az elismerés nagyon fontos, ugyanis építi az egészséges önbizalmunkat!

A sport azért is jó, mert kitartást ad. Olyankor, ha kinéz az ember magának egy edzéstervet és végig is csinálja, sokkal kitartóbb lesz, mint azok, akik az első nehezebb napnál feladják az edzést a felmerülő fáradalmak miatt. Olyankor, hogyha sportolunk, akkor jobban megismerjük magunkat, ugyanis megismerhetjük a saját testünk korlátait és a szervezet határait is. A kivizsgálás sportolóknak fontos abban is, hogy megismerjük a teljesítményeinket és önmagunkat, a folyamatos edzések mellett.
Kedvcsinálónak még megemlítendő az is, hogy a sport ráadásul közösséget is épít. A sport segít abban, hogy edzőtársakra és barátokra is lelhessünk, főleg akkor, ha esetleg csapat sportos is űzünk. Sokkal szórakoztatóbb társaságban edzeni, mint egyedül.


Közzétéve

itt:

, írta:

Cimkék: